A+ A A-

Doğanın ve Tarihin İçinde Kaybolmak İsteyenler İçin; Odunpazarı

Odun PazarıOdunpazarı, Anadolu’da sadece Türklerin kurduğu önemli şehirlerdendir. Geleneksel Türk mimarisinin en belirgin özellikleri ve tüm kültür mirasının izlerini taşıyan Türk mahalle yapısıyla açık hava müzesi olan Odunpazarı bir kent atölyesi havasındadır.

Anadolu mimarisinin özgün örneklerini oluşturan ahşap evleri, kıvrımlı dar sokakları, külliye, cami, türbe, tekke ve hanlarıyla muhteşem bir görsel şölen sunmaktadır. Bu yapılar sekiz yüzyıla dayanan Anadolu- Türk toplumunun ve yaşam şeklinin karakterini gözler önüne sermektedir.

Geleneksel Türk Evi kalıpları içerisinde iç ve dış mekânsal kurguların, malzeme özelliklerinin, yapı elemanlarının, iç donanım öğelerinin ve doğal sokak biçiminin bütününü bu şehirde görülmektedir.

Mevlevilik kültürünün dört yüz yılı aşkın tarihine imzasını atmış olması ve kentin ve bölgenin kentsel ve demografik gelişmelerinde bu kültürün yaşam ve gelenek kalıplarının büyük öneme sahip olması nedeniyle kusursuz bir şehirdir.

Gezilecek Yerler

Eskişehir’de gezilecek ve tatil yapılacak yerler denilince kuşkusuz ki ilk olarak akla Tarihi Odunpazarı Evleri gelir. Eskişehir’in en önemli değerlerinden birisi olan bölgede gezerken adeta günümüzden geçmişe bir yolculuk yapma fırsatı bulacaksınız. Bütün gizemi ve ihtişamı ile görenleri kendine hayran bırakan Odunpazarı ve onun eşsiz evleri, sizleri görsel ve kültürel bir şölene davet ediyor. Odun pazarında diğer gezilecek yerler ise;

  • Eğitim Karikatürleri Müzesi
  • Şelale Park
  • Cumhuriyet Tarihi Müzesi
  • Atlıhan El Sanatları Çarşısı
  • Lületaşı Müzesi

Nerede Kalınır?

Odunpazarı otelleri ve pansiyonları daha çok ilçenin merkezinde bulunmaktadır. Kimi Odunpazarı otelleri ve pansiyonları eski konaklar restore edilerek hizmete sunulmuş olup, konuklarına tarihe yolculuk yapma fırsatı sunacaktır. Odunpazarı otellerinin birçoğu küçük ve butik otel standartlarında hizmet vermektedir.

Eskişehir´in ilk yerleşim yerlerinden biri “Odunpazarı” bölgesinde bulunan restore edilen ve Osmanlı mimarisinin yaşayan örneklerini oluşturan 7 bina “butik otel” niteliğinde konuk evi olarak kullanılmaktadır. Konukevinde 14 oda ve 25 yatak bulunmaktadır. Odalarda 24 saat sıcak su, TV, mini bar, fön makinası, telefon bulunmaktadır. Konaklama yapısı genel olarak oda+ kahvaltı şeklinde yürütülürken, kahvaltı açık büfe olarak verilmektedir.

Odunpazarı otelleri arasında, yörenin mimarisine uygun olarak inşa edilen yeni tesisler mevcuttur. Çevreyi gezme fırsatı bulmak için merkezde yer alan Odunpazarı otellerinde ve pansiyonlarında konaklamak avantajlı olacaktır.

Nasıl Ulaşabilirim

Halk otobüsleri vasıtasıyla şehrin hemen her yerine ulaşım imkanı bulunmaktadır. Halk otobüslerinden aynı biletle 60 dakika içinde aynı yöne giden tramvaya ücretsiz aktarma yapılabilmektedir.

Otobüsle geldiyseniz, otogardan tramvaya binerek Atatürk Lisesi Odunpazarı durağında inerek Cumhuriyet Müzesinin arkasındaki Aksu Hizmet Binasına ulaşabilirsiniz.

Tren yoluyla geldiyseniz, taksiyle Atatürk Bulvarı üzerinden kısa bir mesafe katederek Odunpazarı'na ulaşabilirsiniz. Ya da İsmet İnönü Caddesi üzerindeki tramvay durağından otogar yönüne yazan tramvaya binerek Atatürk Lisesi durağında inebilirsiniz.

Hava yoluyla geldiyseniz, hava yolu şirketine ait servislerle Odunpazarı'na ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan 293, Ankara’dan ise 233 kilometre mesafededir.

Turlar

İstanbul ve Ankara’dan hareket eden turlar genel olarak cumartesi sabah gidiş ve Pazar akşam dönüş konseptine göre hizmet vermektedirler.

1 gece yarım pansiyonlu turlarda konaklama + ulaşım + çevre gezileri + seyahat güvencesi tur ücretleri dâhilinde olup ekstra bir ücret talep edilmemektedir.

Tur şirketleri genel olarak 15 kişi ve üstü gruplar için etkinliği istenilen tarih ve saatlerde gerçekleştirmek olanağı sunmaktadırlar. Tur ücretleri kişi başı ortalama 80 TL civarında olup, grup olarak gerçekleştirilen turlarda özel indirimler yapılmaktadır.OTEL FIRSATLARI İÇİN ÜYE OL

SAFRANBOLU TATİL YORUMLARI

Tüm otel yorum ve şikayetleri »

TÜRKİYE'NİN TATİL CENNETLERİ

Doğanın ve Tarihin İçinde Kaybolmak İsteyenler İçin; Odunpazarı

Doğanın ve Tarihin İçinde Kaybolmak İsteyenler İçin; Odunpazarı

Odunpazarı, Anadolu’da sadece Türklerin kurduğu önemli şehirlerdendir. Geleneksel Türk...

Binlerce Yıllık Kültürlerin Bekçisi-Beypazarı

Binlerce Yıllık Kültürlerin Bekçisi-Beypazarı

Beypazarı, Roma döneminde, İstanbul'u Ankara ve Bağdat'a bağlayan önemli ...

 

Tüm tatil bölgeleri »
Yasal Uyarı:
Bu site Safranbolu'yu tanıtmak saklı kalmış tatil bölgelerimizi tanıtarak Türk turizmine katkı sağlamak amacıyla Webhome İnternet Reklam ve Bilgi Teknolojileri tarafından hazırlanmıştır. Sitede yer alan içerikler diğer kişi ve kurumlar tarafından hiçbir şekilde basılı veya elektronik ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. safranboluotelleri.com.tr'de yer alan her türlü bilgi sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup, bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek herhangi bir mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.
Uludağ Turları
Kayak Turları