A+ A A-

Binlerce Yıllık Kültürlerin Bekçisi-Beypazarı

BeypazarıBeypazarı, Roma döneminde, İstanbul'u Ankara ve Bağdat'a bağlayan önemli büyük tarihi geçit yolları üzerinde bulunduğundan tarihi doku açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Tarihi “İpek Yolu” üzerinde, binlerce yıllık geçmişe sahip olan Beypazarı, ülkemizin kültürel zenginlikler ve doğal güzelliklerle dolu yerleşim merkezlerinden biridir.

Beypazarı, Osmanlı mimarisi tarzındaki tarihi eserleri ve evlerinin yanı sıra 600 yıllık çarşısı, bu çarşılarda faaliyet gösteren zanaatkârları ve saray mutfağı tarzındaki yemekleriyle de Türk kültürünün tüm inceliklerini halen yaşatmaktadır.

Osmanlı Devletinin toprak rejimi ve askeri sisteminin bel kemiğini oluşturan Tımarlı (Anadolu) Sipahi Merkezlerinden birisi olan Beypazarı; yöredeki Sipahi Beyine ve ticari, ekonomik hayatın yoğunluğuna atfen BEĞ BAZARI diye adlandırılmıştır.

Beypazarı, Türk kültürünün güzelliğini, zevkini ve inceliğini yansıtan sımsıcak insanlarla dolu şirin bir ilçedir.

Bölgede ziyaretçilerin keşfetmesi bekleyen onlarca doğa harikası yerbulmak mümkün. İnözü vadisi bunların en başında gelmektedir.

Ne Yapılır?

Beypazarı Ankara’nın en çok ziyaret edilen bölgelerindendir. Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan evleri restorasyon çalışmaları ile kafe ve otellere dönüştürülmüş, kimileri de müze haline getirilmiştir. Gelmişken bu güzel evlerde yöresel yemekleri tatmanız ve kahvenizi yudumlamanız gerekir. Ayrıca:

  • Hıdırlık Tepesi
  • Nasuh Paşa Hanı (Suluhan)
  • Alaattin Sokak
  • Kültür Evi (Müze)
  • Halk Evi
  • Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü
  • Gümüş Mağazaları
  • Kimir Çayı
  • Eğriova Yaylası
  • İnözü Vadisi’ni de görebilirsiniz.

Turlar

Müze kentlerinden biri olan Beypazarı'na tarih dolu bir yolculuğa çıkmak için tur şirketlerinden faydalanabilirsiniz. Ankara’ya 100 km uzaklıkta olan Beypazarı günlük ve hafta sonu turları için son derece önemli bir yerdir. 1 günlük tur programına katılan kişiler ipek yolu güzergâhında bulunan tarihi yapılar içerisinde geçmişe yolculuk yapacaklardır. Günübirlik gezilerin dışında konaklama dâhilinde gerçekleştirilen gezilerde Beypazarı’nın yöresel evlerinde kalmanın keyfini yaşayabilirsiniz.

Beypazarı turları sayesinde kısa zaman diliminizde şehrin birçok tarihi dokusunu keşfedecek, uygun fiyatlarla keyif dolu zamanlar geçireceksiniz.

Konaklama

Beypazarı’nda eski evler küçük otellere ve pansiyonlara çevrilmiş. Beypazarı, tarihi evlerde kalarak tarihi atmosferi yaşamak isteyenler için kaçırılmaz fırsatlar sunuyor.

Pansiyon olarak hizmet veren 10’a yakın tarihi Beypazarı evinde kalabilirsiniz. İlçe merkezinde de iki otel var. Şehirden 20 kilometre uzaklıkta bulunan termal tesis de konaklama alternatifleri arasında bulunuyor.

Konaklama ücretleri otelin ve pansiyonun hizmet kalitesine göre farklılık göstereceği gibi genel olarak kişi başı 1 gecelik 75 TL cicarındadır.

Ulaşım

Beypazarı'na ulaşım için; Ankara'da bulunan Etlik Otobüs Terminali'nden (Eski Garajlar) saat başı, Akköprü Migros'tan yarım saat arayla otobüs ve minibüsler hareket etmektedir. İlçemize kendi araçlarıyla gelmek isteyenler için; Ankara-İstanbul yolu üzerinde bulunan Sincan-Yenikent yol ayrımından devam edilerek, Yenikent istikametinden Ayaş-Beypazarı yoluna çıkılır. Beypazarı; Ankara'dan 100 km, İstanbul'dan 320 km uzaklıktadır.OTEL FIRSATLARI İÇİN ÜYE OL

SAFRANBOLU TATİL YORUMLARI

Tüm otel yorum ve şikayetleri »

TÜRKİYE'NİN TATİL CENNETLERİ

Doğanın ve Tarihin İçinde Kaybolmak İsteyenler İçin; Odunpazarı

Doğanın ve Tarihin İçinde Kaybolmak İsteyenler İçin; Odunpazarı

Odunpazarı, Anadolu’da sadece Türklerin kurduğu önemli şehirlerdendir. Geleneksel Türk...

Binlerce Yıllık Kültürlerin Bekçisi-Beypazarı

Binlerce Yıllık Kültürlerin Bekçisi-Beypazarı

Beypazarı, Roma döneminde, İstanbul'u Ankara ve Bağdat'a bağlayan önemli ...

 

Tüm tatil bölgeleri »
Yasal Uyarı:
Bu site Safranbolu'yu tanıtmak saklı kalmış tatil bölgelerimizi tanıtarak Türk turizmine katkı sağlamak amacıyla Webhome İnternet Reklam ve Bilgi Teknolojileri tarafından hazırlanmıştır. Sitede yer alan içerikler diğer kişi ve kurumlar tarafından hiçbir şekilde basılı veya elektronik ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. safranboluotelleri.com.tr'de yer alan her türlü bilgi sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup, bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek herhangi bir mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.
Uludağ Turları
Kayak Turları