A+ A A-

Safranbolu Tarihi – Antik Çağlardan Osmanlı’ya Uzanan Zengin Kültür Mirası

Safranbolu TarihiKarabük iline bağlı Safranbolu ilçesi Osmanlı mimarisini yansıtan evleri ile 17 Aralık 1994’ten itibaren Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır. İlçe ismini bölgede nadir bulunan “safran” bitkisinden almaktadır.

Tarihi M.Ö. 3000 yıllarında kadar uzanan Safranbolu ilçesinin antik devirdeki ismi “Paplogonya” olarak bilinmektedir. İlk olarak Gaspalar ve Zalpalar’ın yaşadığı bölgede Hititler, Kimmerler, Lidyalılar, Persler, Romalılar, Selçuklular, Çobanoğulları, Candaroğulları ve Osmanlılar egemenlik kurmuştur. Bu nedenle bölgenin tarihi ve mimari özellikleri çeşitlilik gösterir. Tam bir kültür merkezi olan Safranbolu yerli ve yabancı turistleri kültürel mirasına hayran bırakmaktadır.

1196’da Selçuklu egemenliğinde olan ilçe bir süre Türk beylikleri tarafından yönetildikten sonra Osmanlı himayesine girmiştir. Önemli bir konaklama ve ticaret merkezi olarak kullanılması nedeniyle şehirleşmiş ve gelişmiştir. İstanbul – Sinop kervan yolu üzerinde yer almış ve zenginleşmiş bir bölgedir.

Mimaride Osmanlı Etkisi

Sivil Osmanlı mimarisinin etkilerinin net olarak görüldüğü Türk evleri ile “Dünya Kenti” ünvanı kazanmış ve UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. Yeni Hamam, Eski Hamam, İncekaya Su Kemeri, Demirciler Çarşısı, Bulak Mağarası, Kemerleri bu etkinin görülebileceği önemli eserlerdendir. Tarihi Safranbolu evlerinin de yaklaşık 800 kadarı yasal koruma altındadır.

Safranbolu’nun Neyi Meşhur? – Tarihi Evleri, Lokumu, Film Festivali

Cumhuriyetten sonra gelişen kent yapılan restorasyon çalışmaları ile tarihi evlerin otel ve konağa dönüştürülmesi ile turistik bir yapı kazanmıştır. 1990 yılından itibaren yabancı turistlerin de ilgisini çekmeye başlayan Safranbolu lokantaları, kafeleri, sakin atmosferi ile canlı bir kent merkezi haline gelmiştir.

Safranbolu Tarihi EvlerAyrıca bu yıl 13.sü düzenlenen film festivali ile yurdun dört bir yanından yetenekli yönetmenleri ve oyuncuları bir araya getirmektedir.

Safranbolu özellikle;

  • Evleri
  • Safran çiçeği
  • Lokumu
  • Çavuş üzümü
  • Şenlikleri ve festivalleri ile meşhurdur.

OTEL FIRSATLARI İÇİN ÜYE OL

SAFRANBOLU TATİL YORUMLARI

Tüm otel yorum ve şikayetleri »

TÜRKİYE'NİN TATİL CENNETLERİ

Doğanın ve Tarihin İçinde Kaybolmak İsteyenler İçin; Odunpazarı

Doğanın ve Tarihin İçinde Kaybolmak İsteyenler İçin; Odunpazarı

Odunpazarı, Anadolu’da sadece Türklerin kurduğu önemli şehirlerdendir. Geleneksel Türk...

Binlerce Yıllık Kültürlerin Bekçisi-Beypazarı

Binlerce Yıllık Kültürlerin Bekçisi-Beypazarı

Beypazarı, Roma döneminde, İstanbul'u Ankara ve Bağdat'a bağlayan önemli ...

 

Tüm tatil bölgeleri »
Yasal Uyarı:
Bu site Safranbolu'yu tanıtmak saklı kalmış tatil bölgelerimizi tanıtarak Türk turizmine katkı sağlamak amacıyla Webhome İnternet Reklam ve Bilgi Teknolojileri tarafından hazırlanmıştır. Sitede yer alan içerikler diğer kişi ve kurumlar tarafından hiçbir şekilde basılı veya elektronik ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. safranboluotelleri.com.tr'de yer alan her türlü bilgi sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup, bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek herhangi bir mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.
Uludağ Turları
Kayak Turları