A+ A A-

Safranbolu Gezilecek Yerler – Geçmişin ve Bugünün Buluşma Noktası Safranbolu

Bir İyon prensesi tarafından kurulduğuna inanılan Safranbolu tarih boyunca Hititlerden Romalılara, Bizans’tan Osmanlı’ya kadar pek çok topluluğun egemenliği altına girmiş ve bu uygarlıkların kültürleri ile kendine has tarihi ve kültürel dokuya sahip olmuştur.

Sahip olduğu mirasın 1994’te UNESCO tarafından “Dünya Miras Listesi”ne dahil edildiği açıklandıktan sonra yetkililerin ve işletmecilerin bölgeye olan yatırımları sonucu tarihi dokusu korunmuştur. Siz de tatilinizi Safranbolu’nun eşsiz coğrafyası ve atmosferi içerisinde geçirmek istiyorsanız gezmeniz gereken yerleri önceden belirlemeniz gerekir.

Safranbolu’ya Gitmişken Görmeniz Gereken Tarihi Yerler

Safranbolu Evleri – Mimarinin Eşsiz Örnekleri

Safranbolu Evleri

Yaklaşık 2000 geleneksel Türk evi ile çok zengin bir mirasa sahip olan Safranbolu ilçesi bu evlerin eşsiz görüntüsü ve tarihi dokusu ile turistlere masalsı anlar yaşatıyor.

Çarşı ve Bağlar olarak bilinen iki bölgede toplanan evler Safranbolu’ya geldiğinizde görmeniz gereken en önemli kültürel miraslardan. Yöre halkının özellikle Çarşı’da kışlık evlerinde kaldığı ve yaz aylarında Bağlar bölgesindeki ahşap yazlıklarına gittikleri görülür. Genellikle 3 kattan oluşur ve 6 – 8 odalı olur. Odalarda yüklük, dolaplar, sergenler ve ocaklar bulunur. Tavanları ahşap işlemelidir ve duvarlarda dar pencereler bulunur.

Kent Tarihi Müzesi – Binlerce Yıllık Safranbolu Eserleri

Kent Tarihi Müzesi, Hükümet Konağı olarak 1904’te inşa edilmiştir. Üç katlı bina kesme taştan yapılmıştır. 1976’da çıkan bir yangın sonucu tamamen yanan bina 2006 yılında restore edilerek müze olarak hizmete açılmıştır. Pazartesi hariç haftanın her günü ziyaretçilere açıktır.

Hıdırlık Tepesi – Safranbolu’yu Kuş Bakışı Görün

Eski dönemlerde “yağmur duası” ve “Hıdırellez” kutlamaları için kullanılan Hıdırlık Tepesi şimdilerde türbe ve anıt mezar olarak hizmet vermektedir. Kuş bakışı Safranbolu’yu görebileceğiniz bir yer olan tepede manzaranın tadını çıkarırken tarihin oluşumuna tanıklık edebilirsiniz.

 Eski Cezaevi Binası – Duvarlarındaki Anılar ile Tarihi Cezaevi

Safranbolu Kalesi üzerinde bulunan Eski Cezaevi Binası şimdilerde kafe ve restoran olarak hizmet vermektedir. Siz de bu şirin ilçeye uğradığınızda bu tarihi duvarlardaki yaşanmışlığa tanıklık edebilirsiniz.

Eski Tabakhane – Mescid ve Atölyeleri ile Turistlerin Gözdesi

Şimdilerde mescid ve iki adet atölyesi ile turistlerin ziyaretine açık olan Eski Tabakhane geçmişe tanıklık etmesi nedeniyle ilgi çekmektedir. Geldiğinizde bu bölgeye uğramayı ihmal etmeyin.

Demirciler Çarşısı – Bakır Tencerelerden Almayı Unutmayın

Hala demircilik mesleğinin sürdürüldüğü Safranbolu’da yer alan Demirciler Çarşısı’nda bakır ve kalay işçiliği de sürdürülmektedir. Çarşıları gezip el emeği ürünlere göz atabilirsiniz.

Köprülü Mehmet Paşa CamiSaat Kulesi – Zamana Tanıklık Eden Eserler

Sadrazam İzzet Paşa tarafından 1797 yılında yaptırılan Saat Kulesi 20 metre yüksekliğinde ve Anadolu’da yapılan ilk saat kulesi olma özelliğine sahiptir. Geçmişin sesinin duyulabileceği en güzel mekanlardan biridir şüphesiz.

Köprülü Mehmet Paşa Cami – İnancın ve Kültürün Merkezi

Sadrazam Köprülü Mehmet Paşa tarafından yaptırılan cami kare planlı olup kubbe ile örtülmüştür. Tek şerefli minaresi olan caminin avlusunda şadırvan, güneş saati, kütüphane ve muvakkithane olarak kullanılan bir bina bulunmaktadır.

Yemenciler Arastası – Sevdiklerinize Yöresel Hediyeliklerden Götürün

Köprülü Mehmet Paşa Camii’ne bitişik olan Yemenciler Arastası camiye gelir getirmesi için 1661 yılında yaptırılmıştır. Şimdilerde kahvesi ile hediyelik eşyalar ve el yapımı ürünleri alabileceğiniz bir mekan haline gelmiştir. 48 adet ahşap dükkan yer alır ve deri ayakkabıların üretildiği merkezdir.

Tarihi Belediye Binası – Film Festivallerinin Merkezi

İlk olarak 1923 yılında ticarethane olarak yapılan bina 2005’ten sonra yapılan restorasyon ile Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ve Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali Sekretaryası olarak kullanılmaktadır. Ziyaret edebileceğiniz bu bina kültürün ve tarihin buluştuğu atmosferi ile sizi etkileyecektir.

Cinci Hanı ve Hamamı – Klasik Türk Banyonuzu Yapmadan Dönmeyin

İki katlı ve 62 odalı Cinci Hanı 1640 – 1645 yılları arasında Anadolu Kazaskeri olan Cinci Hoca tarafından yaptırılmıştır. Handa Türk mimarisi ile demir işçiliğinin eşsiz örnekleri görülebilirken otel ve restoran olarak hizmet veren mekanda konaklama imkanı da elde edilebilir.

Ayrıca Cinci Hamamı kadınlar ve erkekler bölümleri ile halen hizmet vermektedir.

Ayastefanos Kilisesi (Ulu Cami) – İki Din İki Kültür

1872 yılında Rumlar tarafından yapılmış eski bir kilisedir. Daha sonra camiye çevrilen Ayastefanos Kilisesi çevresinde Skalion Mektebi yer alır. Safranbolu’nun ilginç yapılarından olan kilise görülmeye değer.

Bulak Mağarası – Yeraltının Gizemli Atmosferine Adım Atın

Karadeniz’in en büyük 2. Mağarası olan Bulak Mağarası Karabük’ün kuzeybatısında yer alır. Günümüzden yaklaşık 200 milyon yıl önce oluşan mağara 6042 metre uzunluğunda olup 400 metrelik mesafe ziyarete açıktır. Türkiye’nin turizme açılan en uzun mağarası olması nedeniyle her yıl yüzlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir.

İncekaya Su Kemeriİncekaya Su Kemeri – Safranbolu Dağlarından Gelen Buz Gibi Sular

Bağlar bölgesine yakın olan İncekaya Su Kemeri 19. Yüzyılın sonunda yaptırılmıştır. 60 metre yükseklikte ve 116 metre uzunluktadır. Sadrazam İzzet Mehmet Paşa tarafından yaptırılan bu görkemli yapıya sonraları kanyona inilen bir merdiven ve alt kısma sahne ve tribünler eklenmiştir. “Paşa Suyu” olarak bilinen kemerin suyu çeşmelere aktarılır.

Yörük Köyü – Yaşayan Tarihe Tanıklık Etmeden Dönmeyin

1997 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koruma altına alınan Yörük Köyü’nde 131 adet kayıtlı eser bulunmaktadır. Gezi evi niteliğinde olan Sipahioğlu Konağı ve köyün eski çamaşırhanesi gezilebilecek yerler arasındadır. Siz de Safranbolu gezinizde Yörük Köyü’ne uğramayı ihmal etmeyin.

Kanyonlar  - Çılgın Suların Ritmine Kendinizi Kaptırın

Safranbolu doğal güzellikleri ile meşhur bir ilçe. Burada ormanlardan yaylalara, nehirlerden kanyonlara kadar doğanın bütün güzelliklerini görmek mümkün. İncekaya, Tokatlı, gümüş ve Akçasu kanyonları da bu güzelliklerden bazıları. Ayrıca Düzce köyünün girişinde yer alan Kirpe ve Sakaralan kanyonları da görülmesi gereken yerlerdendir.

Kaya Mezarları – Tarihin Ayakta Kalan Tanıkları

Safranbolu’da Gündoğan, Üçbölük, Hacılarobası ve Çavuşlar köyleri çevresinde Roma döneminden kalma kaya mezarları bulunmaktadır. Kastamonu karayolu üzerinden ulaşılabilen mezarlar tarihin birer tanığı olmaları sebebiyle önemlidir.

OTEL FIRSATLARI İÇİN ÜYE OL

SAFRANBOLU TATİL YORUMLARI

Tüm otel yorum ve şikayetleri »

TÜRKİYE'NİN TATİL CENNETLERİ

Doğanın ve Tarihin İçinde Kaybolmak İsteyenler İçin; Odunpazarı

Doğanın ve Tarihin İçinde Kaybolmak İsteyenler İçin; Odunpazarı

Odunpazarı, Anadolu’da sadece Türklerin kurduğu önemli şehirlerdendir. Geleneksel Türk...

Binlerce Yıllık Kültürlerin Bekçisi-Beypazarı

Binlerce Yıllık Kültürlerin Bekçisi-Beypazarı

Beypazarı, Roma döneminde, İstanbul'u Ankara ve Bağdat'a bağlayan önemli ...

 

Tüm tatil bölgeleri »
Yasal Uyarı:
Bu site Safranbolu'yu tanıtmak saklı kalmış tatil bölgelerimizi tanıtarak Türk turizmine katkı sağlamak amacıyla Webhome İnternet Reklam ve Bilgi Teknolojileri tarafından hazırlanmıştır. Sitede yer alan içerikler diğer kişi ve kurumlar tarafından hiçbir şekilde basılı veya elektronik ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. safranboluotelleri.com.tr'de yer alan her türlü bilgi sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup, bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek herhangi bir mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.
Uludağ Turları
Kayak Turları