A+ A A-

Tarihi Osmanlı Evleri İle Masal Gibi Bir Köy

yoruk-koyuSafranbolu’ya 20 km uzaklıkta yer alan 750 yıllık tarihi Yörük Köyü 1997 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koruma altına alınmıştır. 131 adet Osmanlı evi kültürümüzün dünyaya kazandırdığı miraslardan biridir.

UNESCO tarafından da Dünya Mirasları listesine eklenen Safranbolu evlerinin en eskileri ve en güzelleri burada yer alır. Yöre hayatının ve doğal güzelliklerin de görülebileceği köyün en güzel özelliklerinden biri de kendinizi evinizde hissedebilmenizdir.

Spor ve Doğa

Yörük Köyü rengarenk çiçeklerle süslü sokakları, yemyeşil bahçeleri ve ormanlık alanları ile görülmeye değer bir güzellik olarak yanı başınızda duruyor. Doğa tutkunu iseniz Safranbolu’ya geldiğinizde yürüyerek dahi bölgeye ulaşmanız ve farklı bir macera yaşamanız mümkün. Dilerseniz trekking ve kültür gezisi turlarına da katılabilirsiniz.

Gece Hayatı

Yörük Köyü tam donanımlı bir tatil merkezi olmadığı için bar ve eğlence mekanları arayanlar hayal kırıklığı yaşayabilir. Köyde iki kafe bulunuyor ve buralarda genellikle gözleme çeşitleri, ayran ve ev baklavası misafirlere ikram ediliyor. Dilerseniz Safranbolu merkeze giderek eğlenebilirsiniz ya da akşamları bir fincan kahve eşliğinde sevdiklerinizle muhabbete koyulabilirsiniz.

Kültür ve Tarih

1997’de turizme açılan köyde en eskisi 450 yıllık 93 Safranbolu konağı, 300 yıllık bir çamaşırhane var. Kuruluşu yaklaşık 700 yıl öncesine dayanan bölgenin tescilli evlerini dilediğinizce gezebilirsiniz. Yöresel giysileri, yemekleri, evleri ve eşyaları görebileceğiniz bu yer tam bir açık hava müzesi.

Buradan yanınıza hatıra almak isterseniz Tanoz isimli dükkanda minyatür pencereler ve tarihi evlerden alabilirsiniz. Pekmez, reçel, turşu, salça, tarhana ve el yapımı erişte de satın alabileceğiniz ürünlerden.

Konaklama

Yörük Köyü’nde konaklama tesisi bulunmuyor ancak evleri pansiyon şeklinde kiralamanız mümkün. Dilerseniz de Safranbolu merkezde otel ve pansiyon seçeneklerinden faydalanabilirsiniz.

OTEL FIRSATLARI İÇİN ÜYE OL

SAFRANBOLU TATİL YORUMLARI

Tüm otel yorum ve şikayetleri »

TÜRKİYE'NİN TATİL CENNETLERİ

Doğanın ve Tarihin İçinde Kaybolmak İsteyenler İçin; Odunpazarı

Doğanın ve Tarihin İçinde Kaybolmak İsteyenler İçin; Odunpazarı

Odunpazarı, Anadolu’da sadece Türklerin kurduğu önemli şehirlerdendir. Geleneksel Türk...

Binlerce Yıllık Kültürlerin Bekçisi-Beypazarı

Binlerce Yıllık Kültürlerin Bekçisi-Beypazarı

Beypazarı, Roma döneminde, İstanbul'u Ankara ve Bağdat'a bağlayan önemli ...

 

Tüm tatil bölgeleri »
Yasal Uyarı:
Bu site Safranbolu'yu tanıtmak saklı kalmış tatil bölgelerimizi tanıtarak Türk turizmine katkı sağlamak amacıyla Webhome İnternet Reklam ve Bilgi Teknolojileri tarafından hazırlanmıştır. Sitede yer alan içerikler diğer kişi ve kurumlar tarafından hiçbir şekilde basılı veya elektronik ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. safranboluotelleri.com.tr'de yer alan her türlü bilgi sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup, bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek herhangi bir mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.
Uludağ Turları
Kayak Turları