A+ A A-

Usta Aşçıların Memleketi Yemyeşil Mengen

Bolu - MengenBolu’nun en güzel ilçesi Mengen doğal ve tarihi güzellikleri ile her yıl onlarca turisti ağırlıyor. Ankara ve İstanbul’a yakın konumu nedeniyle ulaşımın kolay olması küçük kaçamaklara da izin veriyor. 6 bine yakın nüfusu bu yeşil coğrafyada tarım ve hayvancılıkla yaşamlarını sürdürürler.

Spor ve Doğa

Bolu’nun ilçesi Mengen yemyeşil ormanları ve geniş yaylaları ile tam bir cennettir. Etrafını çeviren dağlardan kaynağını alan Mengen Çayı, Bolu Çayı ve Filyos özellikle yaz aylarında çevresinde oturulup piknik yapılması ve turistlere kamp alanları sağlaması ile meşhurdur.

Mengen doğa ananın cömert davrandığı topraklar üzerinde olması sebebiyle geniş yaylalarında kampçıları ağırlarken ormanlarında da piknik yapma imkanı sağlıyor. Siz de Safranbolu’dan sonra Mengen’e uğramak isterseniz zengin Bolu mutfağından değişik lezzetleri tatmayı unutmayın.

Gece Hayatı

Mengen akşamlarında genellikle ünlü aşçıların ellerinden çıkan lezzetler tadılır. Şık restoranlarda tadına doyulmaz yemekler ve sonrasında yudumlanan içkiler eşliğinde hoş sohbetler gerçekleştirilir. Nezih eğlence mekanları da gecelerinizin dolu dolu geçmesini sağlar.

Kültür ve Tarih

Roma, Bizans ve Osmanlı gibi devletlere ev sahipliği yapan bölge ünlü şairlerin eserlerinde de yer bulmuştur. Ayrıcayer altı mağaraları geçmişin izlerini önümüze sermektedir.

Mengen’in en meşhur özelliği olan çok iyi aşçılar yetiştirmesi, geleneksel olarak düzenlenen “Mengen Aşçılar ve Turizm Festivali”ne ev sahipliği yapmasını sağlıyor. Yakında uluslararası olacak olan bu organizasyon yurtdışında bulunan aşçıların da dikkatini çekiyor. Ayrıca her yıl Temmuz ayında düzenlenen Yayla Şenlikleri ile yöre halkı hem eğleniyor hem de şehir dışından gelen misafirlerini ağırlıyorlar.

Konaklama

Aşçılar diyarı Mengen otelleri ve pansiyonları ile bölgede istediğiniz kadar konaklamanıza imkan tanıyor. Her türlü imkanı bulabileceğiniz tesisler tatiliniz süresince rahat etmeniz için ellerinden geleni yapıyorlar. Uygun ödeme seçenekleri ve erken rezervasyonlarla da bütçenizi rahatlatabilirsiniz.

OTEL FIRSATLARI İÇİN ÜYE OL

SAFRANBOLU TATİL YORUMLARI

Tüm otel yorum ve şikayetleri »

TÜRKİYE'NİN TATİL CENNETLERİ

Doğanın ve Tarihin İçinde Kaybolmak İsteyenler İçin; Odunpazarı

Doğanın ve Tarihin İçinde Kaybolmak İsteyenler İçin; Odunpazarı

Odunpazarı, Anadolu’da sadece Türklerin kurduğu önemli şehirlerdendir. Geleneksel Türk...

Binlerce Yıllık Kültürlerin Bekçisi-Beypazarı

Binlerce Yıllık Kültürlerin Bekçisi-Beypazarı

Beypazarı, Roma döneminde, İstanbul'u Ankara ve Bağdat'a bağlayan önemli ...

 

Tüm tatil bölgeleri »
Yasal Uyarı:
Bu site Safranbolu'yu tanıtmak saklı kalmış tatil bölgelerimizi tanıtarak Türk turizmine katkı sağlamak amacıyla Webhome İnternet Reklam ve Bilgi Teknolojileri tarafından hazırlanmıştır. Sitede yer alan içerikler diğer kişi ve kurumlar tarafından hiçbir şekilde basılı veya elektronik ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. safranboluotelleri.com.tr'de yer alan her türlü bilgi sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup, bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek herhangi bir mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.
Uludağ Turları
Kayak Turları