A+ A A-

Bir Osmanlı Çileği Ereğli

eregliZonguldak ilçesi Ereğli, Batı Karadeniz bölümündedir. Eski adı Heraklia’dır. Karadeniz bölgemizin merkez ilçelerden sonra en büyük v en fazla göç alan ilçesidir. Yükleme ve boşaltma barınaklarıyla donanımlı ülkemizin en büyük limanları bu ilçededir. Uluslararası özeliklerdeki tersaneleri görülmeye değerdir.

Geçmişi M.Ö 2000 yıllarına kadar uzanan ilçe popülerliğini limanlarına borçludur. Uluslararası barış ödüllerinden, ulusal çevre ödüllerine birçok kültürel başarıya sahne olmuştur. Kardeş ilçe anlaşmalarıyla Almanya’dan Yunanistan’a çeşitli ülkelerle dostluk bağı olan ilçenin ünü bugün Zonguldak ilimizi bile geride bırakmıştır.

Spor ve Doğa

Turizm açısından kendini kanıtlayarak bilinirliğini arttıran ilçemiz doğa sporlarına da olanak sağlamaktadır. Şelaleleri mağaraları bugün doğaseverleri kendisine hayran bırakır. Özellikle topraklarında yetişen Osmanlı çileği kokusu ve tadıyla özel bir çilek türüdür. Trekking esnasında mevsimine denk geldiğinizde tatmanızı tavsiye ederiz.

80 kilometre uzunluğundaki kıyı şeridi konuklarına muhteşem Karadeniz manzaraları sunar. Kıyıları boyunca plajları konukların en beğendiği köşelerinden biri olmuştur. Ünlü taş kömürü ocaklarıyla bilinen Ereğli günümüzde önemli kömür maden yataklarımızdandır.

Kamp alanlar özellikle yaz sezonunda çadır kampçılarıyla dolup taşar. Zonguldak Karaelmas Üniversitesine bağlı Ereğli Eğitim Fakültesi 3000 kadar öğrenciye eğitim vermektedir.

Gece Hayatı

Yöre halkı genellikle şölen v e festivallerle eğlenir. 18 Haziran günü kutladıkları “Osmanlı Çileği Kültür ve Sanat Festivali” ve Uluslararası Sevgi Barış Dostluk Kültür ve Sanat Festivali” en önemlileridir. Hamsi festivali de her yıl renkli görüntülere sahne olan coşku dolu etkinliklerindendir.

Daha çok kafelerden ibaret gece hayatında azda olsa bar mevcuttur. Gezintiniz sürece sevimli kafelerinde vakit geçirebilir, sevdiklerinizle sohbet edebilirsiniz.

Kültür ve Tarih

Ereğli Müzesi oldukça değerli eserlere sahiptir. 3.000’i aşkın arkeolojik eser ziyaretçiler için sergilenmektedir.

Eski adıyla Heraklia, Yunan mitolojisine göre tanrı Zeus’un oğlu Herkül ile anılan Cenennemağzı mağarasıyla da ünlüdür. Mitolojiye göre Herkül üç başlı köpek olan Kerberos ile bu mağarada savaşmıştır. Bugün ilçe merkezindeki mağara turistlerin yoğun ilgisiyle karşılanır. Zaman içerisinde zarar görmüş olsa da bugün koruma altındadır.

Konaklama

Ereğli otelleri daha çok kıyılarında yer alır. Büyük otelleri daha çok iş dünyasından ziyaretçilerini ağırlar. Küçük butik otelleriyle pansiyonları da turistler için idealdir. Türk hamamı, sauna gibi donanımlarıyla Ereğli otelleri son derece kaliteli ve lükstür. Misafirperver Karadeniz insanının, yemeğe doyamayacağınız yemeklerini bu şık konaklama tesislerinde bulabilirsiniz.

OTEL FIRSATLARI İÇİN ÜYE OL

SAFRANBOLU TATİL YORUMLARI

Tüm otel yorum ve şikayetleri »

TÜRKİYE'NİN TATİL CENNETLERİ

Doğanın ve Tarihin İçinde Kaybolmak İsteyenler İçin; Odunpazarı

Doğanın ve Tarihin İçinde Kaybolmak İsteyenler İçin; Odunpazarı

Odunpazarı, Anadolu’da sadece Türklerin kurduğu önemli şehirlerdendir. Geleneksel Türk...

Binlerce Yıllık Kültürlerin Bekçisi-Beypazarı

Binlerce Yıllık Kültürlerin Bekçisi-Beypazarı

Beypazarı, Roma döneminde, İstanbul'u Ankara ve Bağdat'a bağlayan önemli ...

 

Tüm tatil bölgeleri »
Yasal Uyarı:
Bu site Safranbolu'yu tanıtmak saklı kalmış tatil bölgelerimizi tanıtarak Türk turizmine katkı sağlamak amacıyla Webhome İnternet Reklam ve Bilgi Teknolojileri tarafından hazırlanmıştır. Sitede yer alan içerikler diğer kişi ve kurumlar tarafından hiçbir şekilde basılı veya elektronik ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. safranboluotelleri.com.tr'de yer alan her türlü bilgi sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup, bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek herhangi bir mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.
Uludağ Turları
Kayak Turları